czwartek, 12 marca 2020

INFO - KOMUNIKAT - ws odwołania wycieczki Mazowieckie Zaścianki w dniu 21 marca 2020 r. ( sobota )

Uprzejmie informuję, iż w dniu dzisiejszym podjąłem decyzję, którą przekazałem za pośrednictwem poczty internetowej Członkom Zarządu Koła Terenowego Śródmieście O/ Stołecznego PTTK, że marcowe "Mazowieckie Zaścianki" nie odbędą się. Powyższe związane jest stricte z obecną sytuacją w kraju,  i nie tylko w Polsce.

Na osłodę podaję, że...
Najbliższe "Mazowieckie Zaścianki", miały odbyć się się w pierwszy dzień wiosny ( 21 marca ). Skoro tak, to znaczy również, że na wycieczce mieliśmy pożegnać zimę. Mogliśmy zrobić to symbolicznie paląc, a następnie topiąc marzannę w Pisi - Tucznej lub Tarczynce, tj. w rzekach, które były na trasie naszej wycieczki.
Niegdyś kukła marzanny wykonywana była ze słomy, płótna, licznych ozdób ( korali, wstążek ) Najpierw kukłę po wszystkich domach we wsi obnosiły dzieci, które dodatkowo trzymały w rękach gałązki jałowca. W trakcie tego obrzędu marzanna była wkładana do każdego mijanego zbiornika z wodą, co miało symbolizować jej podtapianie.Pod koniec dnia kukłę zabierali starsi mieszkańcy wsi i wyprowadzali poza jej granicę, a następnie podpalali i wrzucali do wody. Zwyczaj uśmiercania marzanny był przez długi czas uważany za pogański, a nawet krytykowany przez kościół katolicki. Mimo tego tradycja przetrwała, i do dziś jest kultywowana w różnych regionach Polski. Topienie marzanny to dziś raczej zabawa niż obrzęd. Jest jednym ze sposobów świętowania - podobnie jak wiosenne ogniska z wypiekaniem kiełbas - nadejścia wiosny.

Jednocześnie korzystając z okazji chcę Was zachęcić do zapoznania się ze stroną internetową http://wiano.eu/ najlepszego moim zdaniem portalu folkowego. Polecam.

Albert

( Fotografia ze strony portalu www. wiano.eu )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cotygodniowy dowcip turystyczny...

Turysta do bacy: - Ile kosztuje ten pies ? - Sto tysięcy ! - Przecież nikt go nie kupi ! Po pewnym czasie przechodzi znów turysta. ...